Java tanácsok 8. – Mik azok a betűszavak az álláshirdetésekben?

Avagy… akkor most egy tanfolyam elég vagy nem elég?

Igen is, meg nem is.

A világ összes cégének összes elvárását a programozás témakörén belül egy tanfolyam sem tudja megtanítani, sőt, egy programozó sem tudja!

Képzeld el a Java-programozást úgy, mint egy fát: van törzse, amely nagyobb ágakra bomlik, az tovább bomlik egyre kisebb és kisebb ágakra. Mi most a Java tanfolyammal elindulunk a Java-programozásfa törzsén (miközben olyan dolgokat is tanulunk, amely bármely más nyelvi fán való haladást elősegíti), az első elágazásig minden megvan. Az elágazás után több lehetőséged van, többek közt webfejlesztés vagy Android irányba menni. (Mi a webfejlesztést tűztük ki célul.) Az alap Java-programozás törzsön való haladáskor rengeteg olyan koncepcióval, sémával megismerkedünk, ami segíti az összes lehetséges irányban való továbbhaladásodat (mert autodidakta módon fejlődni tudó programozókat akarunk képezni). Onnantól rajtad múlik, merre mész tovább.

Az, hogy egy cég milyen ágakat használ a Java-programozás fájából (és esetleg más fákból), az elég egyedi. Álljon itt néhány technológia (ág), ami Java álláshirdetésekben gyakran megjelenik (többé-kevésbé gyakoriság szerinti csökkenő sorrendben):

  • SQL: a jelenlegi de facto szabvány az adatbázisok kezelésére (tanuljuk majd a Java SE modulban)
  • HTML és CSS: a weboldalakat ezzel a kettővel készítik, és bármilyen webre írt programot is használsz, végső soron ilyen fájlokat állít elő.
  • Scrum (ez nem betűszó): egy manapság népszerű fejlesztési módszertan, azaz annak szabályozása, hogy hogyan és mit csináljon a sok fejlesztő, hogy végül elkészüljön a projekt. Néhány gondolatot a Java modul is tartalmaz a fejlesztési módszertanokról, de ha elolvasol a Scrumról egy könyvet, az alapfogalmakról lesz valami képed, a többi meg úgyis menet közben kialakul.
  • XML: egy régebben nagyon divatos adatleíró nyelv. Amennyire várhatóan szükséged lesz, annyit tanulunk róla a Java modulban.
  • JSON: ugyanaz a célja, mint az XML-nek, csak inkább manapság divatos. Java modulban vesszük.
  • REST/RESTful: Manapság menő webes technológiával csinálni mindent. Még az adatok manipulációját is (létrehozás, törlés, módosítás, lekérdezés). Erre való pl. a REST. A Spring anyagban erről is lesz szó.
  • JPA/Hibernate: Az adatbáziskezelés egy magasabb szintű formája. Az alap adatbáziskezeléssel a Java modulban, a JPA-val és a Hibernate-tel külön modulban foglalkozunk.
  • Maven: Arra szolgál, hogy a projektedből programot állíts elő. Előnyei nem az egyszerű programoknál jönnek ki, hanem amikor már elkezd bonyolódni a helyzet. Ezért külön modulban tárgyaljuk, az Architektúra témakörével együtt.
  • Tomcat: Speciális webserver, ami speciálisan megírt Java programkák futtatására alkalmas. Ezek a Java programkák weboldalakat hoznak létre.
  • Java EE és J2EE: A Java webes/nagyvállalatinak szánt eszközkészlete. A korábbi verzió a J2EE, az újabb a Java EE.
  • UML: a nagy programok nehezebben átláthatók, így nem árt ha különféle nézőpontok szerint grafikusan is ábrázoljuk.
  • OOP, OOD, OOA: objektum-orientált programozás, tervezés és analízis. A Java modul nagy része az objektum-orientált témákat öleli fel, Java nyelv segítségével bemutatva.
  • NoSQL, MongoDB: egy új adatbáziskezelési megközelítés. Trendi, új, de még nem futott be.
  • Selenium, TDD és JUnit: a JUnitot mi is tanuljuk (Java modul), a TDD-ről is lesz egy kevés szó. A Selenium egy olyan eszköz, mellyel olyan programot lehet írni, ami letesztel automatikusan egy kész webes szoftvert.
  • Atlassian / JIRA: egy hibajegykezelő alkalmazás a JIRA, azaz a felhasználók ebben jelzik, hogy baj van, a fejlesztő pedig azt, hogy milyen eredményre vezetett a hiba kivizsgálása.
  • J2SE: Java SE régebbi neve.
  • XSLT: XML-hez kapcsolódó technológia
  • JSP: A Java EE egyik technológiája, amivel weboldalakat lehet készíteni.
  • JDBC: A Java adatbázisokhoz való kapcsolódását teszi lehetővé. Részletesen tárgyaljuk a Java modulban.
  • UNIX, Linux: operációs rendszerek, ahogy a Windows is. Ezen cégeknél vagy a program fut ilyen operációs rendszer alatt, vagy lehet, hogy a fejlesztés is ezek valamelyikén zajlik.

Mi van, ha olyan betűszót találsz egy álláshirdetésben, amit nem ismersz?

Jelentkezz nyugodtan, egy-két technológia hiánya valószínűleg nem számít. Mielőtt elmész egy állásinterjúra, érdemes egy-egy napot minden – addig ismeretlen – technológiával eltölteni, ismerkedve, barátkozva velük, hogy legalább valamennyi információd legyen róluk.

De ez még messze van, az első lépés, hogy tudj programozni.

„Jól felépített rendszer, egymásra épülő feladatok, amelyek kihívást jelentenek, ugyanakkor megoldhatók. Elégséges, de nem túlságos elméleti rész, amely kezdetben elég a haladáshoz, később pedig támogatja az egyéni kutatómunkát. Szükség esetén gyors és hasznos konzultációt kapsz és mindenben nagyon rugalmasak.” /Szemere Gábor/

Rendeld meg a StudiCore Online folytatását, hogy mihamarabb csatlakozhass a már programozóként dolgozó volt tanítványainkhoz!

Rendeld meg a StudiCore Online folytatását, hogy mihamarabb csatlakozhass a már programozóként dolgozó volt tanítványainkhoz!