Java tanácsok 6. – Hozzáállás

Az alábbiakban néhány kollégám és a magam tapasztalataiból kiindulva megosztjuk veled azt, hogy milyen hozzállással tudod maximalizálni a tanfolyamból kivehető tudást.

  1. Használd ki az oktatói konzultáció lehetőségét! Olvasd el a kapott üzeneteket (Privát üzenetek link), és válaszolj rájuk!
  2. Fontos, hogy a Privát üzeneteket élő oktatók írják neked a saját kezükkel, mindenféle automatizmus nélkül. Szóval semmiképpen ne hagyd figyelmen kívül!
  3. Légy nyitott és alázatos! (De nem kell senkit „túltisztelni”!) Fogadd el, hogy van egy olyan ember melletted, aki a témában sokkal járatosabb, mint te, és fogadd meg a tanácsait! Az a célunk, hogy jó programozó legyél a szó legteljesebb értelmében, ehhez viszont szükség van a személyes kapcsolatra is.
  4. Ha valami “rögeszméje” az oktatónak, akkor az azért van, mert hisszük, hogy anélkül nem leszel jó programozó.
    Erre a témára ajánlom többek közt A karate kölyök c. 1984-es filmet.
    Miért kellett Dan-nek egy-egy napig csak fel-le mozgással kerítést, csak jobbra-balra mozgással házat festeni és csupa körkörös mozdulattal autókat fényesítenie? Amikor csinálta, még ő sem tudta. De elhitte, hogy Miyagi meg tudja és meg fogja tanítani karatézni, és megcsinálta, amit kért a Mester.
  5. Az oktatód olyan, mint egy edző, aki mutatja az irányt, biztat, támogat, tanácsokkal lát el, kérdezhetsz tőle, de nem sherpa, aki helyetted vigye fel a málhát a hegyre. A tudás megszerzéséhez befektetett energiára van szükség, tőled. Ezt nem lehet megúszni.
  6. Az olvasás, az olvasott anyagok megértése, és a feladatok megoldása mind-mind fontos része a teljes tanulásnak. Ha az elméletet csak “átfutod” és nekiesel a feladatoknak, akkor olyan hibákba fogsz belefutni, amit nem fogsz érteni, miért alakultak ki. Előbb értsd meg az elmélet mondanivalóját, utána alkalmazd! Néha lényegtelennek tűnő apróságok is nagyon fontosak.
  7. Tévedni emberi dolog (mi is szoktunk), bevallani viszont nem mindig könnyű. Tedd meg bátran, mi még senkinek nem vettük fejét érte.
  8. Előfordulhat, hogy egy nálad fiatalabb ember az oktatód, de az informatikában az életkor nem számít; a hatéves unoka általában jobban ért a számítógépekhez, mint a 70 éves nagymamája. Sokkal jobban számít, hogy valakinek mennyi tapasztalat van a háta mögött az adott szakterületen. Első órámat 20 évesen tartottam az egyetemen, ami nem sok, de akkor már kb. 12 év tapasztalat volt a hátam mögött a számítógépek, és 7 év a konkrét programnyelv használatában.
  9. Használd a megfelelő csatornákat! Így tudjuk a leggyorsabban kiszolgálni az igényeidet. Ha nem a megfelelő csatornát találod meg, akkor időbe kerül, mire a megfelelő helyre eljut a kérésed.

Mindig is érdekelt a programozás, viszonylag fiatalon megismerkedtem a számítógép nem csupán játék oldali használatával, felhasználásával. Az első PC-m vásárlását követően az akkor egyik legismertebb programozási nyelvével a Pascal-lal kezdődött a számítógép “vezérlése” iránti érdeklődésem, majd főiskolai éveim alatt többek között a JAVA nyelvvel is megismerkedtem. Anno a JAVA 1.3-as verziója volt a legújabb kiadás. Sajnos, ahol éltem nem volt lehetőség programozóként elhelyezkedni, ezért évekig nem foglalkoztam vele. Majd elhatároztam, hogy váltani szeretnék – ami jelenleg úgy fest, hogy sikerülni is fog a tanfolyam elvégzése után -, újra elővettem a régi könyveimet, és újra nekifogtam a JAVA nyelvnek. Mivel a tudásom és a könyveim elavulttá váltak az idő múlásával, úgy gondoltam, hogy keresek egy olyan oktatót, aki napi szinten képben van a JAVA nyelv újdonságaival és elég tapasztalattal rendelkezik, amelyből profitálhatok. Ekkor találtam meg Dani weboldalát, felvettem vele a kapcsolatot és belevágtam az általa hirdetett online tanfolyamba, amit nem bántam meg. Igaz, nem a nulláról kezdtem, de számomra nagyon hasznos volt. Élvezet volt megoldani a feladatokat, mindig izgalommal vártam a következő leckét és annak feladatait, majd az esetleges javításokat, ötleteket a megoldásokhoz. Dani személyében egy türelmes, szimpatikus, segítőkész és igen tapasztalt embert ismertem meg. Ami nagyon tetszett benne, hogy ha valamit nem tudtam egyből megoldani, akkor arra megpróbált rávezetni, önálló munkára késztetni, nem pedig azonnal a megoldást megmutatni. Ez igen hasznos, mert szerintem ebből lehet a legtöbbet tanulni, fejlődni. Mindenkinek szívesen ajánlom, akit a programozás bármilyen szempontból érdekel, vagy azzal kapcsolatba kerül.” /Kaffka István, aki már programozó a cégénél/

Rendeld meg a StudiCore Online folytatását, hogy mihamarabb csatlakozhass a már programozóként dolgozó volt tanítványainkhoz!

Rendeld meg a StudiCore Online folytatását, hogy mihamarabb csatlakozhass a már programozóként dolgozó volt tanítványainkhoz!