Rendeld meg a StudiCore Online folytatását, hogy mihamarabb csatlakozhass a már programozóként dolgozó volt tanítványainkhoz!

Java tanácsok 2. – Célok, szokások, időkezelés

Manapság mindenhonnan azt lehet hallani, hogy az embernek soha, semmire nincs ideje.

Vajon igaz ez?

A feleségemmel azon szoktunk viccelődni, amikor a vasárnapi ebéd után lepihenünk sziesztázni, miközben a mosogatógép mossa a tányérokat, a mosógép pedig a ruhákat, hogy milyen nehéz is ez a házimunka. 🙂 A lényeg, hogy kényelmes és hatékony életet tudunk élni a XXI. században…

Ugyanakkor ott a TV, a Facebook, számítógépes játékok, az e-mailek, az internet, ami tetemes időmennyiséget tud elvinni az embertől. (2016-os magyar felmérés szerint napi átlag 86 perc Facebook, 2015-ös adatok alapján a TV-nézés (18-49 éves korosztályban) napi 3 óra 54 perc.) Egy statisztikai átlagmagyarnak tehát napi 5 óra 20 perce van, amit akár másra is átcsoportosíthat.

Ha az időbeosztásról beszélünk, beszélnünk kell arról, hogy ki hova tart az életben.

Az egyik lehetőség az, hogy valakinek nincs határozott elképzelése arról, hogy mi lesz 5-10 év múlva, vagy azt szeretné, hogy ugyanaz legyen 5 év, 10 év elteltével, mint most: bejár a munkahelyére, neveli a gyerekeket, várja a fizetését, a számlákat, a fizetésből kifizeti a számlákat, néha elmegy nyaralni, stb.
Ebben az állapotban könnyen meglephet valakit a világ változása: bevezetnek egy új rendszert a munkahelyén, ahova már nem elegendő az ő tudása, vagy maga a munkakör szűnik meg… és kirúgják. És mivel nem követte nyomon a változásokat (az adók és a halál nyomában harmadik befutóként a változás érkezik az örök dolgok közé), meglepődik. Akkor már elment egy vonat. Jó alkalom egy ilyen helyzet arra, hogy feltegyük a kérdést, ki a felelős, de sokan nem a megfelelő választ fogják itt megtalálni. Elsőre mindig egyszerűbb valami külső tényezőt hibáztatni, ám ebből a hozzáállásból nehéz lesz változtatni, mert a megoldásnak is kívülről kellene érkezni. (Valószínűleg te nem ebbe a kategóriába tartozol.)

Egy másik lehetőség, hogy többet akarsz a munkáddal is elérni. Nem elég, hogy most megélsz a fizetésedből (és esetleg eltartod/eltartjátok a családot), de azon filózol, hogy hogyan lehet ez még ennél is jobb: hogyan lehet érdekesebb munkát csinálni több pénzért, nagyobb elismerésért. Vagy csak simán létrehozni valamit, alkotni. Vagy olyan munkát találni, amiben távolról dolgozhatsz, vagy rugalmasabban, mint a mostaniban (pl. hogy több időt tudj eltölteni a családdal).
Bár nem ismerlek (még), de jó eséllyel ezen emberek közé tartozol te is. Én igen. És van egy jó hírem. Programozóként mindez elérhető.

Ha van cél, irány, törekvés, akkor az eszközök sokkal könnyebben jönnek. Pl. a StudiCore Online, amivel megtanulhatsz programozni. Ráadásul arra is törekedtünk, hogy a tanulás ne csak egy szükséges rossz legyen, amit ha letudsz valahogy, eljön a Paradicsom, hanem egy önmagában élvezhető tevékenység. Ennek része, hogy automata értékelőket hoztunk létre a feladatokhoz (így vált számítógépes játékhoz hasonló élménnyé, amire rá lehet kattanni – ekkor már nem nyűg a tanulás, hanem élvezet).

Ha megvan a cél, akkor a többi változtatás pusztán technikai.

Alakíts ki rendszeres időbeosztást, amely szerint tanulni fogsz, amelyhez néhány tanács, részben specifikusan a StudiCore Online-hoz:

  1. Vedd figyelembe a konzultációs határidőket, és úgy alakítsd ki az időbeosztásodat, hogy minden konzultációra legyen valamilyen előrehaladásod: kész vagy készülő feladatok, oktatódnak elküldött üzenetek.
  2. Hagyj teret a lendületnek: ha élvezettel csinálod, flow-ban vagy, hagyd magad kibontakozni. A flow-ból kijönni (mert el kell menni a gyerekért vagy melóba) nagyon rossz érzés.
  3. Ne vállalj túl sokat! (A fogyókúrázók pl. ott rontják el, hogy egyik nap a fotelben ülnek, következő hétre 7 nap, egyenként 10 km futást terveznek. Néhány hónapon keresztüli 40 km heti futásmennyiség egy maraton teljesítéséhez is elég, tehát ez egy nagyon nagy ugrás!). A moduljaink úgy vannak megtervezve, hogy konzultációs alkalmanként egy-egy fejezet végigtanulása megfelelő lendületet biztosít. Ha több is sikerül, mindenképp veregesd meg a válladat!
  4. Ahhoz, hogy valami szokássá váljon 21-60 napra van szükség. Add meg magadnak az időt, hogy beálljon a szokás. Ha nem sikerült a tervhez tartanod magad, akkor sincs gond, porold le magad, és folytasd, ahol vagy.
  5. Csináld! „Tedd, amit tudsz, azzal, amid van, ott, ahol vagy!” /Theodore Roosevelt/

Ezek alapján heti legalább kétszeri, befejezési időpont nélküli tanulási alkalom az ideális (ha hivatali időben dolgozol és este még aktív vagy, akkor az estéket, éjszakákat javaslom). De kísérletezz nyugodtan, találd meg, neked mi válik be!

„Még egyszer köszi, hogy tanítottál, mert nagyon kellett az az alapozás. Mostanra én is ezen a nagy projekten dolgozom androidosként, amire embert keresünk. Azóta is rendületlenül csinálom, és szeretem is a programozást.” /Sándor János, junior programozó/

Rendeld meg a StudiCore Online folytatását, hogy mihamarabb csatlakozhass a már programozóként dolgozó volt tanítványainkhoz!